Anasayfa Araştırma Grupları Sorumlu Balıkçılık Projesi
feed-image RSS 2.0
Sorumlu Balıkçılık Projesi
1balikcokbalik.org WEB SİTEMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ
Yazar Emrecan Polat   
Cuma, 05 Aralık 2014 21:48

1balikcokbalik.org

 

http://1balikcokbalik.org/yayinlar/

WEB SİTEMİZDEN  SORUMLU BALIKCILIKLA İLGİLİ YAYIN VE BİLGİLERE

ULAŞABİLİRSİNİZ... ÖZGÜN YAYINLARI PDF OLARAK İNDİREBİLİR, KAYNAK OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ. 

Saygılarımızla

Sorumlu Balıkçılık Proje Ekibi

 

 
DUYURU: Sorumlu Balıkçılık Proje Toplantısı
Yazar Evren Çağlayan   
Perşembe, 13 Haziran 2013 16:44

Sualtı Araştırmaları Derneği 2012-2013 dönemini kapsayan Türkiye’de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi Projesini UNDP-GEF ve MedPAN Vakfı maddi destekleri ile sürdürmektedir.

Proje kapsamında öncelikle “Türkiye’de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi” adlı bir kitapçık çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca 13-14 Nisan 2013 tarihlerinde Antalya Kaş’ta proje paydaşlarının katılımları ile 1. Uzman ve Paydaş Toplantısı yapılmıştır. Söz konusu etkinlikte; yerli ve yabancı uzmanların verdiği seminerler, bir tartışma paneli, çalışma grupları faaliyeti ve pratik uygulamaların yer aldığı bir saha gezisi gerçekleştirilmiştir. Amatör Balıkçılığın dünyada gittikçe önemli bir sektör haline geldiği ve “sorumlu amatör balıkçı” kavramının da dünya ölçeğinde benimsenmeye başlandığı bilinmektedir. Bu bakımdan projeye tüm paydaşlarca ülkemizde de ayrı bir önem verilmektedir.

1. Toplantımızın çıktıları ile Sorumlu Balıkçılık Kitap içeriğinin son halinin verileceği kapanış toplantımız 14 Haziran 2013 Cuma günü Ankara İçkale Otel’de yapılacaktır.

“Türkiye’de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi” kitap taslağı incelenerek, içerikle ilgili görüş ve önerilerinizi toplantıda alınıp kitabın son hali verilecektir. Balıkçılık ve Suürünleri Genel Müdürü Sayın Dr. Durali KOÇAK’ın da bir konuşma ile katılım sağlayacağı ve ekte sunulan program dahilinde yapılacak proje final toplantımıza konuyla ilgili yönetici ve uzmanlarınız ile katılım sağlayacaktır.

 
Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesi
Yazar Selin   
Pazartesi, 10 Aralık 2012 18:58
"Türkiye'de Sorumlu Amatör Balıkçılığı Birlikte Geliştireceğiz"
proje_logoYasadışı trol ve gırgır avcılığının yanı sıra bilinçsiz amatör balık avı da denizlerdeki canlı çeşitliliğini azalmasında etkiye sahip. Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) hiç bir kitleyi hedef almadan son yıllarda geniş tartışmalara neden olan amatör balıkçılığa odaklandı. Elbette balıkçılıkla ilgili camia, yasadışı icra edilen dip sürütme ve çevirme yöntemleri ile dinamitçiliğin büyük ölçüde zararlarının farkında. Bu konuda bazı projeler yürütüldü ve ilgili resmi kurumlarla görüşmelere başlandı. Ancak ülkemizde sorumlu amatör balıkçılığın geliştirilmesi ve bu sektörün sorunlarıyla ilgili daha önce bir çalışma gerçekleşmedi.
Sualtı Araştırmaları Derneği, deniz ekosistemindeki olumsuz etkisi her geçen gün biraz daha artan yasadışı ve aşırı balıkçılığın artık ciddi şekilde ele alınması gerektiğinden yola çıkarak balıkçılık ve azalan balık faunası üzerine yeni bir proje tasarladı; proje "Türkiye'de Sorumlu Amatör Balıkçılığın Geliştirilmesi". Projede her zaman olduğu gibi konusunda ihtisaslaşmış bilim adamları ve uzmanlarla birlikte çalışılıyor. Balıkçılık Ekonomisi üzerine Doç. Dr. Vahdet Ünal, balıklar üzerine Dr. Baki Yokeş ve amatör balıkçılığın farklı konularında SAD bünyesinde ve dışarda birçok uzman görev alıyor. Projede ilgili resmi kurumlar, avcı kulüpleri, avcılık dernekleri, dalış kulüpleri, ticari dalış firmaları, rehber dalgıçlar ve denetlemeden sorumlu Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSSF, amatör balıkçı forum siteleri ile tüm coğrafyamıza sahip çıkan doğa korumacılar ve sorumluluk duyan amatör balıkçılar ilgili paydaşlar olarak rol alacak. Bu çerçevede bütüncül bir yaklaşımla proje balık avcılığının ekosisteme olan etkilerini yumuşatmayı ve ekonomiye olan katkılarını bilinçli balıkçılık prensipleri ve uygulamalarıyla desteklemeyi hedefliyor. Proje alanda önceden benzer çalışmalar yapmış olan WWF-Tr ve Kaş Sualtı Derneği KASAD ile İstanbul'dan GelBalDer tarafından destek gördü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından resmi destek aldı.
Devamını oku...