Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Tamamlanan Projeler Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi Sanal Müze Projesi Kaş'ın delileri
Kaş'ın delileri
Yazar Yalın Baştanlar   
Çarşamba, 26 Eylül 2007 13:17

Çapasını da bulduk!
sm07_0924_kepez_hld09c_005web.jpg
SAD@SM07_Haldun Ülkenli

Projenin ikinci haftasında bulduğumuz tombul amforalar meğer derinlere kadar devam ediyormuş. Bir de çapası! 2 metre boyunca bir T çapa bize merhaba dedikten sonra çalışmalarımızı bu batık alanında sürdürmeye başladık. Dalış sürelerimiz, dip zamanımız arttı. Teknik dalış eğitimi almış Haldun ve ben toplam 100 dakikayı bulan dalışlar yapmaya başladık. Basınçatım durakları bitmek bilmiyor, 20 dakika dip zamanının bedeli olarak. Çeşitli tiplerden amforalar, çirkin bence hepsi, ama arkeologlar bakalım ne diyecek. Alanın eskizi tamam, yayılım alanı çok geniş.

Bugün Umut Aksu da aramızda, en büyük korkumuz oldu ve proje boyunca bize katılan KUSAK�lılardan ikisi aynı anda teknede! Bakalım başımıza bu hafta neler gelecek. Son günler, bugün karadayım, kağıt işleri yine! Denizde sallana sallana bilgisayar başında olmaya alışmışım, şimdi Noel Baba�da oturup şehir gürültüsüyle iş yapmak zor geliyor tabi. Bakalım Ankara'ya dönünce nasıl olacak. Düşünmek bile istemiyorum. Demin Begonville teknesine uğradım, "Haldun'un dişisi geldi" dediler, Haldunun haftalardır traş olmamış yırtık t shirtüyle dolaşan hali gözümün önüne gelince, fena göründüğümü anladım. "Aynaya ne zamandır bakmıyorsun Güzden?" sorusunu da hatırlayınca, en azından partiden önce yıkanmak,"insana benzemek" gerek. Neyse canım, Kaş'ta bir avukat hanım vardır, biraz keçileri kaçırmış,otogarla cami arası aşağı yukarı yürür tüm gün boyunca, hala kafasındaki hakime dava anlatır, durmadan konuşur kendi kendine. Olmadı ben de onunla beraber yürürüm, mimar hanım da geldi derler!

sm07_0924_tekne_cak_07n_007web.jpg sm07_0924_tekne_suy_19c_016web.jpg
SAD@SM07_Çağrı Kundak SAD@SM07_Suna Yılmaz