Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Tamamlanan Projeler Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi Sanal Müze Projesi Kimler geldi kimler geçti
Kimler geldi kimler geçti
Yazar Yalın Baştanlar   
Pazartesi, 24 Eylül 2007 11:30

sm07_0923_kovanli_oy0_16n_039_web.jpgBir yazın daha sonuna geldik.

Havalar serinlemeye başladı. Fırtına haberlerini almaya başladık. Ve tabi bir dönemin daha sonuna geldik. Bu döneme oldukça sakin başladık. Projeye yeni gelen Bakanlık Temsilcimiz Umut Görgülü ve Baha Dinçel dışında yeni katılımcımız yoktu derken hafta ortasına doğru teknemiz kalabalık hale geldi. Önce TRT ekibinden Zerrin ve Giray, Kanal B'den Özgün ve Mehmet derken, İstanbul'dan Engin Aygün ve Çiğdem, Kerem Bayrı ve Cihan, ardından fotoğrafçılarımız Orhan Aytür, Yeşim Kurtaiş ve son olarak da Ömer Yolaç'ın da katılımıyla teknemiz oldukça kalabalık hale geldi. En medyatik haftamızdı, bu hafta tekneden 2 Betacam, 3 sualtı videosu, 2 fotoğraf makinası geçti. Görüntü grubumuz alınmasın, tabiki onların çektiği eşsiz fotoğrafları unutmayacağız. Ve tabi olan Baha'ya oldu, tek başına yeni üyemiz olduğu için her kaprisimizi çekti, her işe koştu sağolsun.

Hafta bunca koşturmaya rağmen çok verimli geçti. Bir buluntu alanı bulduk ki, kendi başına bir arkeopark, yaklaşık 30 ayrı döneme ait buluntu, sanki bizim veritabanını birisi almış, neler var diye bakmış da onları aşağı serpiştirmiş gibi.

Dün akşam, Elif ve Soner'i uğurladıktan sonra bizbize kaldık Haldunla, ertesi gün planları, alışverişler, son hafta ne yapacağız derken bir cumartesi gecesi daha bitti. Artık son hafta. Kapanış partisinin hazırlıklarını yapıyoruz, tüm verileri toparlıyoruz, daha beteri, bunca buluntunun bilgisayara geçmesi, fotoğrafçılarımızla fotoğraf bakması derken koşturmaca devam ediyor. Bir haftamız kaldı, inanılır gibi değil, şu an itibariyle 100?ü aşkın kişinin emeği var projede.

Ne diyelim, geriye dönüp baktığımda unuttuğum isimleri farkettim, tabiki en başka Belgesel ekibimiz Ayşe şeyda Maraş ve Meryem Yavuz, ve kazı deneyimleri ile bize yardımını esirgemeyen Gülfem Uysal, Elif Denel ve Soner Pilge. Nasıl diyeyim, insan kendinden saydıklarını unutuverir ya, ondan sayın.

Bu dönem projeyi açan ekip tekrar toplanıyor. Yine kalabalığız, yapacak işimiz çok, fırtına da bizi bekliyor...

Son olarak onca yoldan 2 günlüğüne bizim görüntülerimizi almaya gelen Ömer Yolaç, Yeşim Kurtaiş, Orhan Aytür, Engin Aygün'e ve TRT ve Kanal B ekibine sonsuz teşekkürler.

 

 

 sm07_0923_kovanli_oy0_16n_039_web.jpg  sm07_0922_kovanli_ora_17n_100_web.jpg
 SAD@SM07_Ömer Yolaç  SAD@SM07_Orhan Aytür