Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Tamamlanan Projeler Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi Sanal Müze Projesi Sürpriz Buluntular
Sürpriz Buluntular
Yazar Yalın Baştanlar   
Cuma, 21 Eylül 2007 11:56

 Hafta bitmesine yakın akşam saatlerinde 48 metredeki pitosa bakmak üzere dalışa geçtik.

Hafta bitmesine yakın akşam saatlerinde 48 metredeki pitosa bakmak üzere dalışa geçtik.

Altuğ Tosun ve Belma Namlı'nın bize verdiği yerel duyumlardan bulamadıklarımıza dalmaya karar verdik. Büyük oranda buluntuları tamamlamış olduğumuzdan daha derin dalışları yapalım diye Haldunla 'eşek' adını verdiğimiz DPVlerimize 'atlayıp 48 metredeki amfora ve pitosa bakmaya gittik. Dalışa başladığımız andan itibaren Y çapa, amfora parçaları da başladı. Neyse önce derin, çıkışta bakarız dediğimiz alanın derinlerine indiğimizde bir buluntuya rastlamasak da yüzeye dönerken buluntular selam duruşuna geçmiş gidiydi. Bir çamandıra bir tane daha derken en son çıkış şamandıramızı da buluntu işaretlemek için kullandıktan sonra yüzeye vardığımızda diğer gruplar tarafından en az üç şamandıra daha vardı.

Hafta boyunca üzerimize serpilen ölü toprağı bir anda kalktı.

Yarın yapacak daha çok işimiz var demek ki, bu haftasonu misafirlerimize de güzel görüntü verecek alanlar ortaya çıkmış oldu. Engin Aygün, Orhan Aytür, Ömer Yolaç, Kanal B bu haftanın misafirleri.

Projemize çok gelen giden oldu, ve hatta gelip gidemeyen, gidip de tekrar gelen...

Gelecek hafta projeyi açan ekip tekrar toplanıyor, Bu hafta Elif denel, gelecek hafta Kemalcan Acarı, Umut Aksu... Ekibi geri topluyoruz.

Bunca zaman hep satır aralarında teşekkür ettiğim, ama açık söylemek gerekirse teşekkürle hakkını ödeyemeyeceğimiz Soner Pilge yarın projedeki son dalışlarını yapacak. Onunla açtığımız projeyi, başka bir yüzey araştırmasına katılma sözü verdiğinden birlikte kapamayacağız. Projeye kattığın herşey bizim için çok değerliydi, ellerine sağlık.