Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Tamamlanan Projeler Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi Sanal Müze Projesi Değerli fotoğraf ve film ekibimiz
Değerli fotoğraf ve film ekibimiz
Yazar Yalın Baştanlar   
Salı, 18 Eylül 2007 13:22

 Görüntüleme ekibi olarak Türkiye'nin değerli fotoğraf ve videocuları Tahsin Ceylan, Bengiz Özdereli ve Coşkun Teziç bizimleydi.

Onları aramızda görmek, hele Coşkun abiyi 3'ncü kez aramızda görmek, projeye verdikleri eşsiz görüntüleri sizinle paylaşmak istedim. Haftasonu bizi kırmayıp önce Kalkan limanından daha sonra Kaş limanından teknemize geldiler. Cumartesi dalışalrımızı Kalkan bölgesine yaptık. Cumartesi akşamı uzun bir gece seyriyle Kaş'a geri döndük. Limana varıp yolda tuttuğumuz balıkları yediğimizde gece 11 sularıydı, erkenden uyuyup ertesi gün yüne 6.45'te kalkmak üzere uykuya daldık.

Sabahları kalkmak her geçen gün daha da zor oluyor, sabah 6.45 kahvaltımız hazır, Tahsin Hocam ve Bengiz Bey geldi, ama kaptan yok. Bekledik, aradık, sonunda evine gittik ama pek nazlandısm07_0914_inceburundogu_cos.jpg.

 Teknenin su yapmış olduğunu bahane gösterip çıkmadı. Geç de olsa Dadga teknesine geçtik. Hedefimiz Kalkan. Simülasyon dalışları, bir batık alanı ya da tek eser nasıl bulunur, şamandıra ile işaretlenir, ve daha sonrasında çizim ve fotoğraf envanteri için nasıl bir metod izlenir görüntülendikten sonra limana döndük. Öğleden sonra Starfish 1 teknesine dönüp Tahsin Ceylanı ve Bülent Gözcelioğlu'nu uğurladıktan sonra ikinci kez, bu sefer scooter dalışarı için limandan ayrıldık. Bengiz Özdereli'nin çekimlerini tamamladıktan sonra limana tekrar döndük.

ODTÜ-SAT ekibi aramızdan ayrıldı. Başka Projemize ikinci kez katlan Damla Atalay olmak üzere, geçirdiği diz ameliyatı yüzünden dalamayan ama tekne üstü her işe koşan EmrahCantekin, DEMA projesini Sinan Güvenle yürütüükten sonra üşenmeyip aramıza katılan Hande Ceylan, her işimize koşan Onur Miskbay ve Aysu Erdoğan, Orhan abi ve Kusak'tan Yalçın Avşar'a sonsuz teşekkürler. Bir hafta boyunca bizden daha çok koşturdular desek yeridir. Biraz olsun dalış aralarında kestirebilmeye, sabahları erken kalktığımızda kahvaltının hazır olmasına alıştık.

Bu dönem sessiz sakiniz, Elif Denel tekrar aramızda, ve yeni bakanlık temsilcimiz Umut Görgülü.

şu ana kadar projenin başından beri 3 temsilci, 100 ün üstünde dalgıç geldi geçti tekneden...

Son 2 haftaya geldik. Hedeflerimize ulaştık. Yeni araştırılacak az noktamız kaldı. Ama daha Türkiye Kıyılarında yapılacak çok şey var!