Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Tamamlanan Projeler Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi
Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi
Cuma, 10 Temmuz 2009 13:14
altKaş Arkeopark Projesi, 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği (360 TAD), Kaş Deniz Tarihi Araştırmaları Derneği (DETAD) ve Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından gerçekleştirilmiştir.
Fotoğraf: Güzden Varinlioğlu
Bu proje Uluburun III teknesi ve Uluburun Batık Alanı’nın 1982’de keşfedildiği halinin “Uluburun Arkeolojik Alanı” olarak yeniden canlandırılmasıyla oluşturulmuştur. Uluburun III teknesi, 1984-1994 tarihleri arasında Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nden (INA-Institute of Nautical Archaeology) Prof. Dr. Cemal Pulak tarafından kazılan, Geç Tunç Çağı’na (M.Ö. 14. yy) ait ve dünyanın en eski batığı ünvanına sahip olan Uluburun Teknesi’nin re-animasyonudur. 14 m. boy ve 5 m. genişliğindeki Uluburun III, 40 gün süren inşasının ardından 27 Ekim 2006’da imitasyon kargosu ile birlikte batırılmıştır. Batığın 1982’de bulunduğu hali ve kazı alanının bir kopyası yine imitasyon malzemelerle inşa edilmiştir. “Arkeopark” adını verdiğimiz bu alan, ülkemiz için olduğu kadar Dünya’da da bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Bugün deneysel arkeoloji çalışmaları ve sualtı arkeolojisi öğrencilerinin eğitimleri Arkeopark’ta gerçekleştirilmektedir. Projeye ulusal ve uluslararası ilgi devam etmektedir.