Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Kaş Arkeopark Projeleri
feed-image RSS 2.0
Kaş Arkeopark Projeleri
Sualtı Kültür Mirası 2013
Yazar Emrecan Polat   
Çarşamba, 20 Kasım 2013 14:46

sanalmuze13

Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi-Kaş Arkeopark Pilot Projesi (2007) ile internet ortamında Kaş-Kalkan bölgesi TÜBİTAK desteği ile tanıtılmış, Erkut Arcak Kaş Arkeopark Bilim Kampı (2008-2011) ile ulusal boyutta TÜBİTAK NAS ve Avrupa Birliği destekli bir eğitim programı ile yeni nesil korumacı - araştırmacı bilim adamı adayları yetiştirilmiş, Sualtı Kültür Mirası (2008-2011) ile bölgedeki arkeolojik buluntular TÜBİTAK, ARİT, AKMED destekleri ve İSKEN sponsorluğunda tespit edilmiştir. Yöre gençlerini hedef alan Genç Arkeopark (2010) Avrupa Birliği projesi ile, bilim insanı adaylarının eğitimine yönelik Kaş Tarihtir (2011) Dünya Bankası projeleri de tamamlanmıştır.

Devamını oku...
 
Türkiye'de sualtı arkeolojisi konusunda bir ilk daha SAD'da!
Yazar SAAG   
Pazartesi, 13 Şubat 2012 13:42

http://www.nauticalarchaeologysociety.org sayfasından izleyebileceğiniz tüm NAS kursları SAD bünyesinde 2012 yılından itibaren açılacak olup,  Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine mail atarak bilgi edinebilirsiniz.

Devamını oku...
 
Asia-Pacific Regional Conference on Underwater Cultural Heritage
Yazar SAAG   
Cuma, 25 Kasım 2011 16:40

8-12 Kasım 2011 tarihleri arasında Filipinlerin başkenti Manila şehrinde gerçekleşen "Inaugural Asian Academy for Heritage Management: Asia-Pacific Reginal Conference on Underwater Cultural Heritage" konferansında SAD adına Dr. Güzden Varinlioğlu sunum yapmıştır. SAD adına yürütülen Sualtı Kültür Mirası Projesi ve Bilkent Üniversitesi'nde tamamlamış olduğu doktora çalışmasını sunan Varinlioğlu, başta UNESCO temsilcileri olmak üzere Avustralya Sualtı Arkeoloji Bölümleri'yşe bağlantı kurmuştur. Konferans boyunca tartışılan sualtı kültür mirasının korunması ve tanıtılması konularında Türkiye'nin UNESCO'nun 2001 yılında yayınladığı koruma prensiplerinin Türkiye tarafından imzalanmadığına tekrar dikkat çekilmiştir.

 
"Kaş Tarihtir Projesi" Kapsamında Kamuoyu Bilinçlendirmesi Çalışmaları
Yazar SAAG   
Çarşamba, 20 Temmuz 2011 17:47

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu (ODTÜ-SAT) tarafından "Kaş Tarihtir" projesi kapsamında yapılan kamuoyu bilinçlendirmesi kapsamında Kaş dalış merkezleri ile yapılan çalışmalar devam etmektedir. Proje kapsamında yöre halkı ve dalış merkezi çalışanlarına yapılan anket çalışmaları sonucunda Kaş sualtı kültür mirası konusunda bilgi eksikleri belirlenmiştir. Teorik ve pratik eğitimleri kapsayan yarım günlük sualtı arkeolojisi eğitimleri NAS eğitimi almış öğrencilerin yardımıyla Kaş'ta halen devam etmektedir. Eski Kaş kaymakamının da katılımıyla gerçekleştirilen eğitim çalışması bugün Barakuda Dalış Merkezinde gerçekleştirildi.

 
«BaşlangıçÖnceki1234567SonrakiSon»

Sayfa 1 - 7