Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Devam Eden Projeler Erkut Arcak Bilim Kampı Kaş Arkeopark 2008-2009 Kaş Arkeopark Bilim Kampı Sualtı Kültür Mirası Projesi Aperlae'de
Sualtı Kültür Mirası Projesi Aperlae'de
Yazar Müge Bulu   
Cuma, 03 Eylül 2010 20:52

Sualtı Kültür Mirası Yüzey Araştırması Projesi 2010 ekibi heyecanlı günler yaşıyor. Üçkaya'daki çalışmalarını tamamlayan ekip, daha önce sistematik bir sualtı yüzey araştırması yapılmamış olan Aperlae bölgesindeki çalışmalarına başladı. 2 Eylül günü sabah erkenden yola çıkan ekip, bölgeye vardıklarında ilk olarak alanı dörde bölerek u desenli tarama sisteminde tarama yaptı. İlk dalışlarda rastlanan mimari kalıntılara şamandıra atılarak ilk eskizler çizildi. Sualtı yüzey araştırmasının yanı sıra bir grup karadaki kalıntılar üzerine de ilk incelemelerini yaptılar.

Bölgeye yakın bir koyda demirleyerek geceyi teknede geçiren ekip, bugün sabah erkenden çalışmalarına kaldığı yerden devam etti. Sualtında tespit edilen mimari kalıntılar numaralandırıldı, detaylı çizimleri yapıldı ve panoramik fotoğrafları çekildi. Bunun yanı sıra bir ekip sualtından yüzey araştırmasına devam ederken, bir diğer ekip karaya çıkarak hem sualtındaki kalıntıların tepeden fotoğraflarını hem de karadaki mimari ve diğer kalıntıların fotoğraflamasını yaptı. Öğleden sonra limana dönmeden önce Kepez bölgesine uğrayan ekip oradaki çalışmalarının bir kısmını tamamladı. İki gün yoğun bir tempoda çalışan gönüllüler, bugün limana dönerek akşam düzenlenen toplantıda yapılan çalışmaları değerlendirdi ve ertesi günün planını hazırladı.