Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Devam Eden Projeler Erkut Arcak Bilim Kampı Kaş Arkeopark 2008-2009 Kaş Arkeopark Bilim Kampı
feed-image RSS 2.0
Kaş Arkeopark Bilim Kampı
Boat Show Konferanslarında SAD SAAG
Yazar SAAG   
Salı, 28 Şubat 2012 12:01

Boat Show sırasında 25 Şubat 2012 tarihinde İstanbul TÜYAP fuar alanında gerçekleşen sualtı konferanslarında SAD-SAAG koordinatörü Dr. Güzden Varinlioğlu tarafından

Devamını oku...
 
Kaş Tarihtir Projesi
Yazar SAAG   
Salı, 05 Temmuz 2011 22:45

Dünya Bankası ve İsken sponsorluğunda, Sualtı Araştırmaları Derneği ve ODTÜ Sualtı Topluluğu'nun Kaş Tarihtir projesi kapsamındaki Erkut Arcak Bilim Kampı bugün başladı. NAS I ve II eğitimleri Türk Alman ve İngiliz arkeolog, biyolog ve dalgıçlardan oluşan araştırmacılara NAS eğitmeni Gerd KNEPEL, DEGUWA eğitmeni Michaela Reinfeld ve SAD eğitmeni Dr. Güzden Varinlioğlu tarafından verilecek. Bugünden başlayan teorik eğitimler yarın Hidayet Koyu'ndaki Arkeopark alanı ve Uluburun III batık alanındaki pratik eğitimlerle devam edecek. Bu eğitimler sonunda katılımcıların sualtı arkeolojisi ile ilgili projelerde çalışabilecek donanıma sahip olması hedefleniyor.

 
Erkut Arcak SAD Sualtı Bilim Kampı 2011
Yazar SAAG   
Perşembe, 26 Mayıs 2011 23:27

IV. Erkut Arcak Bilim Kampı, 02-09 Temmuz 2011 tarihleri arasında Kaş Arkeopark alanında gerçekleştirilecektir.   Kamp süresince NAS I ve NAS II kursları verilecektir. (http://www.nauticalarchaeologysociety.org/training/index.php)

Teorik ağırlıklı NAS I, teorik ve pratik NAS II eğitimleri içerecektir. Eğitim dili İngilizcedir. NAS II kursu almak icin NAS I ön şarttır. Kampa NAS eğitmeni Gerd Knepel, DEGUWA eğitmeni Michaela Reinfeld, ve SAD eğitmeni Dr. Güzden Varinlioğlu katılacaktır. Kamp sonrasında katılımcıların "Sualtı Kültür Mirası Projesi" kapsamında düzenlecek kara ve deniz çalışmalarına en az 2 hafta süreyle katılmaları beklenmektedir.

 

Katılımcıların ekte bulunan formu doldurmaları beklenmektedir. Katılım formu için tıklayınız.

Devamını oku...
 
Sualtı Kültür Mirası Projesi Aperlae'de
Yazar Müge Bulu   
Cuma, 03 Eylül 2010 20:52

Sualtı Kültür Mirası Yüzey Araştırması Projesi 2010 ekibi heyecanlı günler yaşıyor. Üçkaya'daki çalışmalarını tamamlayan ekip, daha önce sistematik bir sualtı yüzey araştırması yapılmamış olan Aperlae bölgesindeki çalışmalarına başladı. 2 Eylül günü sabah erkenden yola çıkan ekip, bölgeye vardıklarında ilk olarak alanı dörde bölerek u desenli tarama sisteminde tarama yaptı. İlk dalışlarda rastlanan mimari kalıntılara şamandıra atılarak ilk eskizler çizildi. Sualtı yüzey araştırmasının yanı sıra bir grup karadaki kalıntılar üzerine de ilk incelemelerini yaptılar.

Devamını oku...
 
Sualtı Kültür Mirası Yüzey Araştırması 2010 Bucak Denizi'nde Çalışmaya Başladı
Yazar Müge Bulu   
Pazartesi, 30 Ağustos 2010 18:58

Sualtı Kültür Mirası Yüzey Araştırması ekibi bugün yeni bir bölgede çalışmaya başladı. Sabah 6.00'da yola çıkan ekip bütün gün çalışmalarını sürdürdüğü Bucak Denizi bölgesine hareket etti. Kahvaltının hemen ardından dalışlar başladı ve hedeflenen planın büyük bir kısmını tamamlandı. İlk olarak ana hat çekildi, buluntu numaraları yerleştirildi ve sonrasında ölçüm, eskiz ve fotoğraflama dalışları yapıldı. Ekip yarın yine erken saatte yola çıkıp bölgedeki çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor.

 
Sualtı Kültür Mirası Projesi Gönüllüleri Deneyimlerini Sınıyor
Yazar Müge Bulu   
Pazar, 29 Ağustos 2010 21:15

Sualtı Kültür Mirası Yüzey Araştırma Projesi ekibi dün ilginç bir deneyim yaşadı. 2007'den itibaren projede yer alanların yanı sıra projeye yeni katılan gönüllülerden oluşan ekip dünkü envanterleme dalışlarını ve günün planını kendi aralarında tartışarak hazırladı. Bu, onların deneyimleri görmek ve kendilerini sınamak adına önemliydi çünkü proje yürütücüsü Güzden Varinlioğlu ekibin planına hiç karışmadı. Ekip o günün planını hazırladı, Üçkaya bölgesindeki dalışlarını yaptı ve araştırmasını başarıyla tamamladı.

 
«BaşlangıçÖnceki1234SonrakiSon»

Sayfa 1 - 4