Anasayfa Araştırma Grupları SAAG Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi - Basın Bülteni
Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi - Basın Bülteni
Yazar Güzden Varinlioğlu, Enver Arcak   
Salı, 04 Eylül 2007 18:08

Uluburun Batığı, Geç Tunç Çağı'na (M.Ö. 14. yy) ait olusu itibarı ile dünyanın bilinen en eski batığıdır ve 1984-1994 tarihleri arasında, Institute of Nautical Archaeology'den Prof. Dr. Cemal Pulak tarafından kazılmıstır.

Uluburun'un "Uluburun II" isimli taklidiyse, 360 Derece Tarih Arastırmaları Derneği tarafından Uluburun II Reanimasyon Projesi dahilinde ve 2004 yılında yapılmıs bir deneysel arkeoloji çalısmasıdır. Uluburun II, deneysel arkeoloji disiplini kıstaslarına bağlı kalınarak ve Uluburun Batığı'nın ulasılabilen tüm bilgileri kullanılarak insa edilmistir.

 2005 Mart'ında suya indirilen Uluburun II; Ege, Marmara ve Akdeniz'de Urla, Çanakkale, Đstanbul, Marmaris, Girne, Anamur, Kas, Bodrum rotasında seyirler gerçeklestirmistir. Teknenin yapımından baslayarak denizdeki seyrini de kapsayan bir dizi deney de proje kapsamında uygulanmıstır. Sualtı Arkeo-Park Projesi ise Deniz Tarihi Arastırmaları Derneği tarafından insa edilen Uluburun III teknesi ve Sualtı Arastırmaları Derneği (SAD) tarafından Uluburun Batık Alanı'nın 1982'de kesfedildiği halinin "Uluburun Arkeolojik Alanı" olarak yeniden canlandırılmasıyla olusturulmustur:14 m boy ve 5 m genisliğindeki Uluburun III, 40 gün süren insasının ardından 27 Ekim 2006'da yüzdürülmüs ve içerisinde imitasyon kargosu olduğu halde batırılmıstır.

Aynı tarihlerde SAD tarafından batığın 1982'de bulunduğu hali ve kazı alanının bir kopyası yine imitasyon malzemelerle insa edilmistir.

Kısaca "Arkeopark" adını verdiğimiz bu alan, ülkemiz için olduğu kadar Dünya'da da bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Çalısmalar SAD ekibi, sualtı batık alanının olusturulması için çalısmalara 21 Ekim 2006'de baslamıstır. Đki ekip olarak çalısan SAD'ın kara ekibi imitasyon kargo malzemelerinin ve Uluburun III teknesinin son hazırlıklarına yardım ederken, sualtı ekibi ise Uluburun III teknesinin batırılacağı ve Uluburun Arkeolojik Alanı'nın kurulacağı bölgelerin belirlenmesi ile bu alanın kurulmasını sağlamıstır. Uluburun Arkeolojik Alanı, orijinaline bağlı kalınarak 13x19'luk karelaj içerisine yerlestirilmistir. 316 paslanmaz çelik malzemesinden yapılmıs içi bos borular, dıs çerçeveyi olusturmak üzere, üçgenleme yöntemi ve kum alana kolaylıkla çakılmasını sağlayacak çakma aleti ile yerlestirilmistir.

 Her metresine bir düğüm atılmış olan 3 mm'lik ipler ile dış çerçeve kurulduktan sonra, yine 3 mm'lik ipler ile karsılıklı kenarlardaki karsılıklı düğümler birbirlerine bağlanmıstır. Bunun ardından, dikdörtgen biçimli bu alanın bir uzun ve bir kısa kenarına, sırasıyla 9'dan 27'ye karelaj numaralarıyla E'den Q'ya karelaj harfleri, her biri bir kareye denk gelecek sekilde yerlestirilmistir. Daha sonra ise her biri iki dalgıçtan olusan ekipler, sualtında kullanım için PVC ile kaplanmıs Uluburun Batık Alanı haritalarını kullanıp, imitasyon kargo malzemesini aslına benzeterek bu alana yerlestirmistir. 27 Ekim 2006 tarihinde Uluburun III teknesinin batırılmasında DETAD ve 360 Derece ekibinin yanı sıra, sualtı görüntü ekibi ve güvenlik dalgıcı olarak SAD ekibi görev almıstır. Sonuç olarak 29 Ekim 2006'da Türkiye'nin ilk Sualtı Arkeopark'ı Kas Hidayet Koyu mevkiinde açılmıstır.

Teşekkürler: 360 Derece Tarih Arastırmaları Derneği (www.360derece.info); konu edindiği tarihsel olayları birebir canlandıran projeler üretmek, edindiği tecrübeleri paylasmak ve kamuoyunun sahiplenmesini sağlamak amacıyla 2004 yılında kurulmus bir dernektir. Grup deniz tarihimizin ortaya çıkarılması üzerine kurulu canlandırma projeleri yürütmektedir ve Sualtı Arkeo-Park Projesi'nin öncülerindendir. Kas Deniz Tarihi Arastırmaları Derneği (DETAD, www.kas-arkeopark.org.tr); Kas ve çevresinin deniz tarihi üzerine eğitim, arastırma, koruma ve bilinçlendirme çalısmaları gerçeklestirmek amacıyla 2005 yılında kurulmus bir sivil toplum kuruluşudur. DETAD, Kas halkının destekleri ve akademik isbirlikleriyle deniz tarihi ve arkeolojisi konularında bir dizi projeyi uygulamaya başlamıstır.

Sualtı Görüntü Ekibi: Atila Kara, Ayse Seyda Maras, Basak Çallıoğlu, Erol Öztunalı, Gökçe Durusoy, Volkan Evrin, Yener Çeltikçi.

Sualtı Güvenlik Ekibi: Güzden Varinlioğlu, Haldun Ülkenli

Sualtı Ekibi: Basak Güleken, Bülent Mutlugil, Çağlan Özgüner, Doruk Salancı, Enver Arcak, Erhun Yakar, Füsun Iğdır, Güzden Varinlioğlu, Haldun Ülkenli, Kerem Özsoy, Kına Yurdayol, Öncü Güney, Pınar Gediközer, Umut Çıkla, Yaman Asil, Yener Çeltikçi.