Anasayfa Araştırma Grupları EKOG Tamamlanan Projeler Boncuk Koyu Kum Köpekbalığı Araştırmaları Prof. Dr. Erdoğan Okuş Boncuk Kum Köpekbalıkları Bilim Kampı 2009
Prof. Dr. Erdoğan Okuş Boncuk Kum Köpekbalıkları Bilim Kampı 2009
Perşembe, 09 Temmuz 2009 10:35
Sualtı Araştırmaları Derneği, bu yıl Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi Boncuk Koyu’nda ikincisini düzenlediği Prof. Dr. Erdoğan Okuş Boncuk Kum Köpekbalıkları Bilim Kampı’nı 15-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdi. Kamp 15-21 ve 22-28 Haziran tarihlerinde iki devre hâlinde ve her devrede 8 katılımcı eşliğinde gerçekleştirilmiştir. Uluslar arası katılımcı başvurusuna da açık olan kampımız, Tunus’dan gelen bir katılımcıyı da konuk etmiştir. Kampa, Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü, Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Biyoloji Bölümü, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Biyoloji Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Biyoloji Bölümü, Ankara Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı, Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü, ODTÜ Biyoloji Bölümü ve Agronomic Institute of Tunisia’dan lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılmıştır. Antalya Eğitim Bilimleri Topluluğundan gelen lise öğrencileri Deniz Aktuğ, Hazal Dağlı, Sera Beköz, Arda Doruk Çerçiler, Özge Günal ve Mert Peker kamp kurulum esnasından toplanma faaliyetine kadar lojistik ve bilimsel araştırmalara verdikleri eşsiz destekle yanımızda olmuşlardır.
Kamp,  Boncuk Koyu’nda süregiden  bilimsel çalışma için veri toplanması eyleminin  yanında, SAD temel amaç örgüsüne dahil edilecek insan kaynağını oluşturmak üzere, yine bu amaçları güden ve doğrulayan bir eğitim silsilesinin uygulama alanı kullanılmıştır. Kamp programı öğle saatlerine kadar yapılan bilimsel gözlemleri, öğleden sonra ise teorik eğitim programlarını kapsamaktadır. Sabah saatlerinde yapılan bilimsel gözlem çalışmaları ikişer kişilik gruplarla birer saat ara ile maske, palet ve şnorkel kullanılarak yapılan serbest dalışları kapsamaktadır. Katılımcılar gün içerisinde yaptıkları gözlem ve eğitim çalışmalarını gün sonunda günlük geri bilidirim formlarına işlemişlerdir. Kampa katılan ve alanlarında uzman akademisyenlerin oturumları, genel eğitimi desteklemiştir. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’den  Dr. Vahdet Ünal Balıkçılık Yönetimi ve Sosyoekonomisi üzerine, Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden  Dr. Baki Yokeş Genetik Hafıza ve Akdeniz Havzası üzerine oturumlar düzenlemiştir.  Derneğimiz Bilim Kurulu Üyelerinden ve Kampın Bilim Sorumlusu Dr. Murat Bilecenoğlu da tüm kamp süreci boyunca katılımcılara  Kum Köpekbalıkları Biyolojisi, sualtı gözlemlerinin nasıl yapılması gerektiği konularında ve sabah eylemleri bitiminde yaptığı değerlendirmelerle kampa bilimsel anlamda destek sağlamıştır. Dernek yönetim kurulu başkanımız ve Dokuz Eylül Üniversitesi-Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü öğretim elemanı Dr. Harun Güçlüsoy,  Sualtı Araştırmaları Derneği ve Deniz Memelileri konularında eğitimler vermiştir. Kampın birinci modülünde aramızda olan paylaşımlarını Dr. Ali Tanju Oğuz ve her türlü sağlık probleminde başını ağrıttığımız, ufak bir ameliyat yapabilecek donanımı ile yanımızda olan kamp doktorumuz, Uzm.  Dr. Alev Banu Beköz’e sonsuz teşekkülerimiz sunarız.
Kamp Sorumluları
Üner Beköz
Doç. Dr. Murat Bilecenoğlu
Kamp Katılımcıları
1. MODÜL: 15 - 21 Haziran 2009
 • Burcu SEBİT (Adnan Menderes Üniversitesi)
 • Vahit ALAN (Çukurova Üniversitesi)
 • Sinem KALEM (Ege Üniversitesi)
 • Burçin DUAN (Boğaziçi Üniversitesi)
 • Sezgin TUNCA (Ege Üniversitesi)
 • Cenk ÖZTAŞKENT (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi)
 • Semiha DEMİRBAŞ (Ankara Üniversitesi)
 • Tuğçe SARICA (İstanbul Üniversitesi)
 
2. MODÜL: 22 - 28 Haziran 2009
 • Cansu ÇETİN (Boğaziçi Üniversitesi)
 • Uğur KARAKUŞ (Ege Üniversitesi)
 • H. Eda ÇİKLER (Ege Üniversitesi)
 • Ali Serhan ÇAĞAN (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 • Emre YEMİŞKEN (İstanbul Üniversitesi)
 • Doğan Erhan ERSOY (Gazi Üniversitesi)
 • Mouna ABAAB (Agronomic Institute of Tunisia)
 • Burcu YEŞİLBUDAK (Çukurova Üniversitesi)