Anasayfa Araştırma Grupları DEMAG İzmir Körfezi Yunusları İzmir Körfezi'nin Yunusları Projesinde Arazi Çalışmaları Başladı
İzmir Körfezi'nin Yunusları Projesinde Arazi Çalışmaları Başladı
Yazar Fethi Bengil   
Pazartesi, 12 Ağustos 2013 14:42

"İzmir Körfezi'nin Yunusları" projesi arazi çalışmaları Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Sualtı Araştırmaları Derneği, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Morigenos Derneği (Slovenya), Foça Belediyesi, Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi destekleriyle ve Rufford Vakfı (İngiltere) mali katkısıyla Vahit Alan yürütücülüğünde Foça'da başlamıştır.

alt

 

Projenin amacı İzmir Körfezi'nde bulunan yunus türleri ve populasyonlarının araştırılmasıdır. Proje dahilinde toplumun proje ve yunuslar hakkında bilgi ve ilgisini artırmak için yine Foça Belediyesi'nin göstereceği alanlarda toplantı ve görsel sunum etkinlikleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Projenin hareket ve konaklama yeri olarak kullanılan ve Sualtı Araştırmaları Derneği'nin sahibi olduğu karavan Foça Belediyesi izni ile Yeni Plaj bölgesine yerleştirilmiştir. Böylece, Foça'ya gelecek araştırmacılar için küçük bir kamp ortamı oluşturulmuştur.

alt

Denizde gözlem çalışmaları ve araştırmalar ise çeşitli kurumların sağlayacağı deniz taşıtlarıyla yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalarda, Proje çalışmaları için tahsis edilen SAD botunun gerekli bakımları yaparak, çalışmaya hazır hale getirilmiştir. SAD botu yanında daha geniş ve uzun süreli arazi çalışmalarını mümkün kılmak amacı ile Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'ne ait çevre koruma botu ve Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi'nin sağlayacağı tekneler kullanılmaktadır. Foto-kimliklendirme çalışmasına ek olarak TURYOL şirketi tarafından işletilen ve sezonluk çalışan Foça-Karaburun-Mordoğan hattın üzerinde çalışan deniz taşıtı ile günde iki kez düzenlenen seferlere katılarak, nispeten daha sert hava koşullarında da gözlem yapılmaktadır.

Saha çalışması için yapılacak işler 3 paket altında toparlanmıştır.

Foto-kimliklendirme çalışması için uygun hava koşullarında yunus gözlemleri yaparak bireylerin tanımlanacagı fotoğrafların çekilmesi,

Nispeten ilk çalışmaya uygun olmayan hava koşullarında Foça-Karaburun-Mordoğan arasında sabah ve akşam olmak üzere haftanın 5 günü çalışan TURYOL şirketi tarafından işletilen deniz ulaşım aracı ile 3 saat süren deniz gözlemlerinde bulunmak. Ayrıca, karadaki bazı noktalardan deniz memelileri için 2 saatlik gözlemler yapmak,

Projenin tanıtımı ve bilgi alışverişi için Foça merkezinde bazı aktivitler (toplantı, sunum, stand kurmak, v.b.).

alt

Çalışmamızın ilk 1 aylık dönemi içerisinde yapıtığımız duyurular sonucunda gönüllü katılımlar olmuştur. Kampın kuruluş aşamasında ve başlayan arazi çalışmalarında gönüllü destekleri olan, Deniz DALAK, Nazlı ÖZYAPRAK, Burçin FERAN, Barış KELEBEK, Dilek ŞAHİN, Esmanur KARABIYIK, Dokuz Eylül Üniversite Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nden Murat ÖZAYDINLI, Janset KANKUŞ, Murat GÜNDÜZ, Gökhan KABOĞLU, Sinem OĞUZ, Tarık İLHAN, Remzi KAVCIOĞLU ve Erdal TOKAT; Hacettepe Üniversitesi'nden, Ezgi ÖĞÜN, Muğla Üniversitesi'nden Kemal AYDOĞAN'a; ayrıca çalışmalarımızın başladığımız günden itibaren desteklerini esirgemeyen, Ayhan TONGUÇ, Esra KARTAL, Foça Belediyesi çalışanlarına ve Bağ-kent yeni plaj işletmesi çalışanlarına teşekkür ederiz.

alt