Anasayfa Araştırma Grupları DEMAG İzmir Körfezi Yunusları
feed-image RSS 2.0
Izmir Körfezi Yunusları
İzmir Körfezi'nin Yunusları Projesi Logosu Belirlendi
Yazar İKY   
Perşembe, 15 Ağustos 2013 19:14

alt

 

Manifesto: Denizlerimizin Güldüren Yüzü YUNUSLAR

Devamını oku...
 
İzmir Körfezi'nin Yunusları Projesine Gönüllüler Aranıyor
Yazar Fethi Bengil   
Pazartesi, 12 Ağustos 2013 15:28

İzmir Körfezinin Yunusları Projesine Gönüllüler Aranıyor

Devamını oku...
 
İzmir Körfezi'nin Yunusları Projesinde Arazi Çalışmaları Başladı
Yazar Fethi Bengil   
Pazartesi, 12 Ağustos 2013 14:42

"İzmir Körfezi'nin Yunusları" projesi arazi çalışmaları Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Sualtı Araştırmaları Derneği, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Morigenos Derneği (Slovenya), Foça Belediyesi, Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi destekleriyle ve Rufford Vakfı (İngiltere) mali katkısıyla Vahit Alan yürütücülüğünde Foça'da başlamıştır.

alt

Devamını oku...
 
İzmir Körfezi’nin Yunusları
Yazar Fethi Bengil   
Perşembe, 11 Nisan 2013 10:10Öneri, katkı ve sorularınız için bize Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresinden  ulaşabilirsiniz.

Unutulan türler: İzmir Körfezi’nin Yunusları

Çalışmanın Amacı ve Ortaya Çıkışı
Cetacea olarak adlandırılan yunus ve balinaların korunması ve anlaşılması ile fikir bulan bu proje İzmir Körfezi’nde yaşayan yunus türlerinin ekolojisi üzerine bilgiyi arttırmak amacı ile Rufford Derneği’nin desteği ile hayata geçmiştir. Geçmişte elde edilen kısıtlı bilgi körfezin birkaç yunus türüne ev sahipliği yaptığını ortaya koymuştur. Ayrıca bazı ilgi çekici ve nadir olarak gözlenen balina türlerinin de körfezde bulunabileceğini ortaya koymakla birlikte, hala bu türlere ait bilgilere ulaşılamamıştır. Genel bilgiler böylesi insan kullanımının yoğun olduğu (balıkçılık, deniz trafiği ve turizm gibi) alanların yunus türlerine ait bireyler için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Devamını oku...