Anasayfa Araştırma Grupları DEMAG Karadeniz Muturlarını Koruma Projesi
Karadeniz Muturlarını Koruma Projesi
Cumartesi, 26 Kasım 2011 00:18

Karadeniz muturları üzerine bir araştırma ve ulusal bilgi ağı üzerine bir girişim

SAD üyesi ve aynı zamanda DEMAG grubumuzun destekçisi Reyhan Sönmez, Rufford Vakfı'ndan destek alarak gerçekleştirdiği Karadeniz'de mevcut olan Mutur (Phocoena phocoena relicta) populasyonunun yapısı ve korunmasını amaçlayan projesinde sona yaklaştı.

Gerçekleştirilen çalışmanın temelinde iki amaç yatmaktadır. İlk olarak, Karadeniz'in farklı bölgelerinde balıkçılık faaliyetlerinden dolayı ölen muturlardan alınan doku örnekleri ile IUCN tarafından nesli tehdit altında olarak sınıflandırılan Karadeniz mutur popülasyonunun genetik yapısını anlamak ve bu bilgiler ışığında bu türün korunmasına yönelik üretilecek önlemlerin şekillenmesine katkı koymaktır. Bir diğer amaç ise, çalışma sırasında başlayan iletişimi güçlü ve sürekli kılarak tür hakkında bu tür ile etkileşim içerisinde olan meslek gruplarını bilinçlendirmek ve ayrıca, bu türün yanlışlıkla ağa yakalanma veya karaya vurma konusundaki bilgiyi artıracak çözümler üretmektir. Geçtiğimiz 1 yıllık süre içerisinde Karadeniz kıyılarının farklı kasabalarında kalkan balıkçıları ile iletişime geçilmiş, yapılan toplantılar ve söyleşilerde tür hakkında bilgi verilerek, yapılan çalışmaya verdikleri paha biçilemez desteğin önemi anlatılmıştır. Ayrıca, bağlantısı verilen broşur bu bilinçlendirme çalışmasının bir çıktısı olarak ve bu bilincin sürdürülebilirliği açısından bölge içerisindeki meslek grubu merkezlerine ve yerel iletişim noktamız olan akademisyenlere gönderilmiştir.

Bu çalışma sırasında önemi bir kez daha anlaşılan veri ve bilgi eksikliğine katkı koyması amacı ile karaya vuran ve yanlışlıkla ağa yakalanan yunus ve balinaların tespit edilmesi durumunda kayıtlarının toplanacagi bir bilgi bankası fikri ortaya çıkmıştır. Karadeniz kapsamında başlatılması düşünülen bu bilgi bankasının, ileride ulusal ölçeğe çevrilmesi durumu göz önünde tutularak oluşturulan formda Türkiye denizleri yarım derecelik kutulara ayrılmıştır. Kesin koordinat gerektirmeyen bu kutucuk sistemi ile ilgi gruplarının kolaylıkla doldurabileceği bir form tasarlanmıştır. Karaya vuran veya ağlara takılarak ölen yunus/balina gözlemlerinizi aşağıdakilinkten indirebileceğiniz formu doldurarak, eğer mevcut ise, çektiginiz fotoğraf ve videolarla birlikte  Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız gönderebilirsiniz.

Reyhan Sönmez'e Türkiye deniz memelileri üzerine yaptığı bu önemli çalışmadan dolayı teşekkür ederiz. Bu çalışmaya destek veren Sualtı Araştırmaları Derneği olarak, bilimsel ve yönetimsel açıdan önemli bilgi oluşturan böyle bir çalışmaya verdikleri anlamlı desteklerden dolayı Karadenizli kalkan balıkçılarımıza teşekkürü borç biliriz.

Deniz memelileri ve ülkemizdeki kayıtları ile ilgili duyarlılığınız için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Karaya Vuran ve Ağa Takılan Yunus/Balina Gözlem Formu

Proje Broşürünün PDF dosyası için tıklayınız