Anasayfa Araştırma Grupları DEMAG Madalyonun Öteki Yüzü: Deniz Parkları
Madalyonun Öteki Yüzü: Deniz Parkları
Yazar Melisa Sevim   
Pazartesi, 13 Aralık 2010 14:35

Dünyadaki geniş dağılımı olan deniz ve okyanuslar, yüzyıllardır insanların geçimini sağlamaları ve yaşamlarını devam ettirmeleri açısından en önemli geçim kaynağı haline getirmiştir. Bu durum su içinde yaşayan canlıların yakalanıp tüketimi veya çeşitli amaçlarla endustriyel kullanımı ile birlikte 1860 yıllarından beri bazı deniz memeli türlerinin tutsaklığı da girmiştir.

Deniz memelileri hemen hemen herkes tarafından sevilen, ilgi ve beğeniyle izlenen canlılardır. İmkânı bulunan herkes Yunus Parkı, Deniz Parkı veya Akvaryum denilen, deniz memelilerinin ve diğer bazı deniz canlılarının ticari amaçlı kullanıldığı mekânlara gitmektedir. Yıllar geçtikçe deniz memelilerinin eğitiminde ustalaşılmış, gösterilerin yanı sıra bazı psikiyatrik rahatsızlıklar için uygun terapi programları, yüzme programları, besleme seansları gibi aktiviteler de gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Kimsenin bilmediği ise, bu sevilen ve ilgi duyulan canlıların nasıl yakalandığı, yakalandıktan sonra yaşadıkları ve mahkûm edildikleri tutsaklık hayatının nasıl olduğudur.

Kısa bir süre önce insanlar bu konu ile ilgili bilinçlenmeye başlamış ve çeşitli yöntemlerle tepkilerini dile getirmeye çalışmışlardır. Bu video ile henüz bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere bu durumu mümkün olduğunca açıklamaya çalışmaktadır.

Umarım insanları deniz memelilerini tutsaklık hayatlarında değil, doğal ortamlarında seyretmeye teşvik edebiliriz.

DEMAG: Esaret altındaki yunusların hikayelerine dikkat çekerek, kaygılarımızı farklı bir yönden dile getiren grubumuz gönüllüsü Melisa SEVİM'e çok teşekkür ederiz.