Anasayfa Araştırma Grupları DEMAG Yunus Gösteri Merkezleri Değil, Yunus İşkence Merkezleri
Yunus Gösteri Merkezleri Değil, Yunus İşkence Merkezleri
Yazar Cem Orkun Kıraç   
Salı, 24 Ağustos 2010 12:40
SAD Kurucu Üyesi Cem Orkun Kıraç'ın “Yunus Gösteri Merkezleri Değil, Yunus İşkence Merkezleri…” başlıklı makalesi ile İZ TV belgesel yapımcı ve sunucusu Savaş Karakaş'ın yunusları koruma çabalarına yer veren haber Deniz Magazin dergisinin Ağustos-Eylül 2010, 20. sayısında yayımlanmıştır.
 
Ülkemizde gerek doğa korumacılar, gerekse kamuoyu nezdinde artan bir bilinç ve karşıtlık bulan canlı yunus yakalama, yunus ticareti ve yunus gösteri merkezlerine ilişkin SAD görüşlerini içeren makalesinde, Cem Kıraç konunun üç ayrı boyutuna değiniyor: Hukuka aykırılık, ekolojik gerekçeler ve etik bakış açısı.
 
Bilindiği üzere, şişe burunlu yunuslar (Tursiops truncatus) Türkiye’nin taraf olduğu Bern (Avrupa Yaban Hayatı Koruma Sözleşmesi) ve CITES (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Flora ve Faunanın Uluslararası Ticareti Sözleşmesi) Sözleşmeleri’ne aykırı şekilde yakalanıp esaret altına alınıyor. Son derece zeki ve sosyal canlılar olan yunusların, Türkiye’de sayısı 12’ye ulaşan ve her geçen gün artan gösteri merkezlerine götürülmek üzere doğal ortamlarından koparılmasıyla, her bireyin ayrı görevi olduğu aileler dağılıyor ve içinde yaşadıkları ailede kilit rol oynayan bireylerin topluluktan alınması ile sürü dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ayrıca, besin ağında en üst seviyedeki canlılar olarak ekosistemde önemli rol üstlenen yunusların azalmaları sonucunda deniz ekosistemi büyük zarar görüyor.
 
Her şeyin ötesinde, Yunusların canlı olarak yakalanmaları, okyanuslardaki ailelerinden koparılmaları ve ‘yunus gösteri merkezleri’ diye adlandırılan, üç kuyruk darbesi ile sonlanan küçük havuzlarda zorla çalıştırılmaları, ahlaka aykırıdır !...