Anasayfa Araştırma Grupları DEMAG
feed-image RSS 2.0
Deniz Memelileri Araştırma Grubu (DEMAG)
Yunus Projesi Web Bülteni
Yazar Emrecan Polat   
Çarşamba, 25 Haziran 2014 18:03

  • Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) yürütücülüğünde Haziran 2013 tarihinden beri devam eden projemizin bu sezonki araştırma ve gözlem çalışmaları Foça'da devam ediyor. Gecen dönemden elde edilen bilgiler ışığında yine körfezdeki yunus varlığını ortaya koymak ve denizel farkındalık yaratma çalışmalarımız giderek artan ilgi ve katılımlarla devam ediyor.
  • Geçen araştırma döneminin bize sunduğu sonuçlar neticesin İzmir Körfezi'ni kullanan sabit şişe burunlu yunus Afalina (Tursiops truncatus) populasyonunun varlığını bilmekteyiz.
  • İzmir Körfezi gibi her anlamda antropolojik etkiye (deniz trafiği, balıkçılık, kirlilik, vb.) maruz kalan bir bölgenin yunus varlığı açısından olumlu olması alanın biyolojik çeşitliğinin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir.
  • Gönüllü araştırmacı katkıları ile sürdürülen çalışmada geçen sene 50'nin üzerinde gönüllü araştırmacı bizlere destek olurken bu yıl ilk hafta itibari ile katılımcı sayımız 10 kişiye ulaştı.
  • Bu dönemde de yoğun saha çalışmaları ile yunusların izini sürerken, denizlerimiz için farkındalık ve algı artırımı çalışmalarımız devam edecektir.

alt

alt

alt 

alt

alt

alt

 

 
Karadeniz Muturlarını Koruma Projesi
Cumartesi, 26 Kasım 2011 00:18

Karadeniz muturları üzerine bir araştırma ve ulusal bilgi ağı üzerine bir girişim

SAD üyesi ve aynı zamanda DEMAG grubumuzun destekçisi Reyhan Sönmez, Rufford Vakfı'ndan destek alarak gerçekleştirdiği Karadeniz'de mevcut olan Mutur (Phocoena phocoena relicta) populasyonunun yapısı ve korunmasını amaçlayan projesinde sona yaklaştı.

Devamını oku...
 
Yunus ve Balina Gözlemi Bilgi Bankası
Yazar Fethi Bengil   
Pazartesi, 07 Şubat 2011 10:15

Sualtı Araştırmaları Derneği Deniz Memelileri Araştırma Grubu (SAD-DEMAG), ülkemizde yapılan deniz memelileri gözlem kayıtlarının toplanacağı bir bilgi bankası oluşturmak için çalışma başlatmış bulunmakta. Amaç, denizde olmayı veya denizi izlemeyi seven insanların yunus ve balina gözlemlerine ulaşarak oluşturulacak bilgi bankası ile denizlerimizdeki yunus ve balina türlerinin dağılımının anlaşılması konusuna katkılarını sağlamaktır.

Devamını oku...
 
Çocuk kitabı "Arkadaşlarımız Yunuslar" artık Türkçe...
Yazar Fethi Bengil   
Çarşamba, 15 Aralık 2010 10:41
SAD DEMAG tarafından çevirisi yapılan ve düzenlenen "Arkadaşlarımız Yunuslar" adlı kitap, gönüllülük temelinde hazırlanan bir çocuk kitabıdır. Yazar, Giovanni Bearzi, kitabın değişik dillere çevrilerek mümkün olduğunca fazla çocuğun, eğlenceli olan bu eğitim aracından yararlanmasını amaçlamıştır. Türkçe'nin de katılması ile kitap 10 farklı dilde dünya çocuklarına ulaşmaya başladı..

Kitabın Türkçe ve diğer farklı 9 dildeki uyarlamalarına http://www.cetaceanalliance.org/dolphinfriends adresinden ulaşabilirsiniz.

 
Madalyonun Öteki Yüzü: Deniz Parkları
Yazar Melisa Sevim   
Pazartesi, 13 Aralık 2010 14:35

Dünyadaki geniş dağılımı olan deniz ve okyanuslar, yüzyıllardır insanların geçimini sağlamaları ve yaşamlarını devam ettirmeleri açısından en önemli geçim kaynağı haline getirmiştir. Bu durum su içinde yaşayan canlıların yakalanıp tüketimi veya çeşitli amaçlarla endustriyel kullanımı ile birlikte 1860 yıllarından beri bazı deniz memeli türlerinin tutsaklığı da girmiştir.

Devamını oku...
 
RAPOR: Havuz Tutsakları: Yunuslar
Pazartesi, 29 Kasım 2010 12:03

Birkaç aylık çalısma sonrasında tutsaklık ile ilgili raporumuzu tamamladık. Raporumuz tahmin ettigimizden daha kapsamlı hale geldi. Yönetmelik konusundaki çalışmalara önemli bir kaynak olacağını ümit ediyoruz.

Raporun hazırlanmasında büyük emekleri olan Reyhan Sönmez ve Janset Kankuş'a teşekkür ederiz.

Havuz Tutsakları: Yunuslar

 
«BaşlangıçÖnceki123SonrakiSon»

Sayfa 1 - 3