Anasayfa Araştırma Grupları AFAG Badem’in Sevilmeye ve Müdahaleye Değil, Yalnız Bırakılmaya İhtiyacı Var.
Badem’in Sevilmeye ve Müdahaleye Değil, Yalnız Bırakılmaya İhtiyacı Var.
Yazar Derya Yıldırım   
Perşembe, 23 Aralık 2010 14:24
Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında Aralık 2006’da, henüz bir buçuk aylık bir yavru iken Sahil Güvenlik desteği ile bulunan ve Foça Fok Rehabilitasyon Merkezi'nde bakım ve rehabilitasyonu gerçekleşen Badem daha sonra Datça Yarımadası kuzey sahillerinde Nisan 2007’de salınmıştı.

Ege sahillerinde dolaşan 4 yaşındaki dişi fok Badem, Aralık ayının son günlerinde barındığı Bodrum Yarımadası kıyılarında dinleniyor. Ancak ilçe merkezindeki Kumluk Plajı'ndan ayrılmayan Badem, halkın aşırı ilgisi yüzünden kıyıya çıkıp dinlenemez hale geldi.


Vatandaşlar Badem’i karada gördüğü zaman genellikle hayvana dokunup rahatsız etme eğiliminde. Ancak bu sefer, yöre insanının 18 Aralık 2010’da Bodrum Akyarlar sahilinde iyi niyetli olarak, yaralı olduğunu zannederek tedavi yapmak istediklerini gördük. Bu uygulamanın yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Deniz canlılarına yapılacak olan her müdahale onların yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Badem uzun süre yüzdükten sonra karaya çıktığında uyurken titreme ve kasılmalara benzer hareketler yapmaktadır. Bu davranışlara bakarak Badem’in rahatsız olduğu zannına kapılmak çok kolaydır. Akdeniz foku Badem’in hasta olduğu düşünülerek bir enjeksiyon uygulandığı öğrenilmiştir. Bu şekilde enjeksiyonların gereksiz olduğu gibi bünyesinde daha sonra problemlere yol açma riski mevcuttur. Yine kıyıda uyurken tüylerinin kurması sebebi ile göz çevresi, göz yaşı ile ıslak olan Badem’in gözünde enfeksiyon olduğu gerekçesi ile antibiyotik uygulamıştır. Bu gibi aşırı ilgi ve gözlemsel yanılgılar rehabilitasyon sürecinin başından beri yaşadığımız ciddi problemlerdir. SAD-AFAG yetkililerinin ve Akdeniz foku üzerinden ihtisaslaşmış veterinerlerinin yerinde görüp inceleme yapmalarının ardından yöre insanı ve bölgedeki diğer veteriner hekimlerden yardım almaktan büyük memnuniyet duyarız. Bodrum’da yaşanan bu son örnekte olduğu gibi herhangi bir tıbbi müdahale, yabani hayvanlar açısından riskli olmakla beraber deniz memelileri konusunda uzmanlaşmamış veteriner hekimlerin yaptığı müdahalelerin olumsuz sonuçların hukuki açıdan bağlayıcı olacağı açıktır.

Aynı gün yaşanan Badem’i beslemeye çalışma girişimleri de insanımızın Akdeniz fokunu yakından tanımadığını göstermektedir. Yavru iken rehabilitasyon süresince canlı balık ile beslenen Badem bırakıldığı andan günümüze kadar serbest dolaştığı zamanlarda denizden kendi balığını avlanarak kendisi yakalamakta ve asla dışarıdan verilecek canlı veya ölü balıkları yememektedir. Halkın attığı balıkları yemediği görülünce hasta olduğu kanısı oluşmaktadır. Ayrıca foklar için şu anda kıl dökme süreci başlamış bulunmaktadır. Sarı ve koyu desenler bu nedenle üzerinde görülmektedir. Bu dönem yaklaşık 1 ay kadar sürebilir ve de karaya çıkıp dinlenme ihtiyacı daha çok olur. Fakat bu renk değişiklikleri de yanlış bir yargı ile hastalık ve kanama olarak sıkça yorumlanmaktadır.

Gözdeki katarakt benzeri lekenin bundan yaklaşık bir sene önce yabancı cisim batması sonucu korneada yırtılma olduğu ve o dönemde rehabilitasyon merkezine alınarak tedavi edildiğini belirtmek isteriz. Şu anda görünen lekenin o dönemdeki yaralanmadan kaynaklanmaktadır.  Tedavi için gerekli müdahalelerin zamanında yapıldığı ve şu anda herhangi bir müdahaleden çok Bademin dinlenmesi ve insanlardan uzaklaşarak doğal yaşamına dönmesi için Badem’e yaklaşacak kişilerin vatandaşlarca engel olunmasını özellikle rica ediyoruz. Akdeniz foku Badem’in görüldüğü bölgelerde, yöre halkından, balıkçı ve denizcilerden isteğimiz hayvana yaklaşılmaması, insanların uzaklaştırılmasıdır. Bir yara, kanama veya başkaca bariz olumsuz bir hal durumunda aşağıdaki SAD-AFAG AFBİKA telefonuna ulaşmalarını rica ediyoruz.  Vatandaşlarımızın bu canlıları yaralı veya karada gördüğü zaman Alo 181 Çevre Koruma hattı, Sahil Güvenlik Komutanlığı 158  veya  Sualtı Araştırmaları Derneği - Akdeniz Foku Araştırma Grubu’na (SAD-AFAG) bildirilmesi önem arz etmektedir.

SAD-AFAG Akdeniz Foku Bilgilendirme ve Kurtarma Ağı

AFBİKA 0533 488 5858

www.sadafag.org

www.sad.org.tr

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

SAD BASIN DUYURUSU

22 Aralık 2010

BADEM’İN SEVİLMEYE VE MÜDAHALEYE DEĞİL

YALNIZ BIRAKILMAYA İHTİYACI VAR…

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında Aralık 2006’dadört yıl önce, henüz bir buçuk aylık bir yavru iken Sahil Güvenlik desteği ile bulunan ve Foça Fok Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi bakım ve rehabilitasyonu gerçekleşen Badem yaptırıldıktan daha sonra Datça Yarımadası kuzey sahillerinde Nisan 2007’de salınmıştı.

Ege sahillerinde dolaşan 4 yaşındaki dişi fok Badem, Aralık ayının son günlerinde günlerdir barındığı Bodrum Yarımadası kıyılarında ’da dinleniyor. Ancak İilçe merkezindeki Kumluk Plajı'ndan ayrılmayan Badem, halkın aşırı ilgisi yüzünden kıyıya çıkıp dinlenemez hale geldi.


Vatandaşlar Badem’i karada fokları gördüğü zaman genellikle hayvana dokunup rahatsız etme eğiliminde. Ancak bu sefer, yöre insanının 18 Aralık 2010’da Bodrum Akyarlar sahilinde iyi niyetli olarak, yaklaşıp yaralı olduğunu zannederek ise kendi tedavi yapmak istediklerini gördük. iyorlar. Bu uygulamanın yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Deniz canlılarına yapılacak olan her müdahale onların yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bu canlılar koku duyusu çok hassas insan eli değmemesi gerekir. Bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde Bodrum’da yaşandı. Alpagut Öztaş isimli yetkisi ve deniz canlıları ile ilgili altyapısı bulunmayan veteriner hekim Badem uzun süre yüzdükten sonra karaya çıktığında uyurken titreme ve kasılmalara benzer hareketler yapmaktadır. Bu davranışlara bakarak Badem’in rahatsız olduğu zannına kapılmak çok kolaydır. ’in kalp atış ritmini beğenmediği gerekçesi Akdeniz foku Badem’in hasta olduğu düşünülerek bir ile enjeksiyon uygulandığı öğrenilmiştir. dı. Halkın ilgisi yüzünden huzursuz olan ve kalp ritmi değişen Badem için yapılan Bu bu şekilde enjeksiyonların gereksiz olduğu gibi bünyesinde daha sonra problemlere yol açma riski mevcuttur. abilecek kadar risklidir. Aynı kişiYine kıyıda uyurken tüylerinin kurması sebebi ile göz çevresi, göz yaşı ile ıslak olan Badem’in gözünde enfeksiyon olduğu gerekçesi ile antibiyotik uygulamıştır. Bu gibi aşırı ilgi ve gözlemsel yanılgılar nlar rehabilitasyon sürecinin başından beri yaşadığımız ciddi problemlerdir. SAD-AFAG yetkililerinin ve Akdeniz foku üzerinden ihtisaslaşmış veterinerlerinin yerinde görüp inceleme yapmalarının ardından yöre insanı ve bölgedeki diğer veteriner hekimlerden yardım almaktan büyük memnuniyet duyarız. sine ve olumlu rapor vermesine karşın yetkisi ve bilgisi bulunmayan kişiler müdahalelerde bulunmaktadır. Bu Bodrum’da yaşanan bu son örnekte olduğu gibi hrhangi bir tıbbi müdahale, durum yabani hayvanlar açısından riskli olmakla beraber deniz memelileri konusunda yeterli bilgisi olmayanuzmanlaşmamış veteriner hekimlerin yaptığı müdahalelerin olumsuz sonuçların hukuki açıdan kendilerini bağlayıcı olacağı açıktırnın bilinmesini isteriz.

Aynı gün yaşanan Badem’i beslemeye çalışma girişimleri de insanımızın Akdeniz fokunu yakından tanımadığını göstermektedir. Yavru iken son derece komiktir. Rrehabilitasyon süresince canlı balık ile beslenen Badem bırakıldığı andan günümüze kadar serbest dolaştığı zamanlarda denizden kendi balığını avlanarak kendisi yakalamakta ve asla dışarıdan verilecek canlı veya ölü balıkları yememektedir. Halkın attığı balıkları yemediği görülünce hasta olduğu kanısı oluşmaktadır. Ayrıca foklar için şu anda kıl dökme süreci başlamış bulunmaktadır. Sarı ve koyu desenler bu nedenle üzerinde görülmektedir. üyor. Bu dönem yaklaşık 1 ay kadar sürebiliyor ve de karaya çıkıp dinlenme ihtiyacı daha çok oluyor. Fakat bu renk değişiklikleri de yanlış bir yargı ile hastalık ve kanama olarak sıkça yorumlanmaktadır. ıyor.

 Halkın da kendisini bu konuda bilgilendirip bilinçlendirmesi kaçınılmazdır.

Gözdeki katarakt benzeri lekenin bundan yaklaşık bir sene önce yabancı cisim batması sonucu korneada yırtılma olduğu ve o dönemde rehabilitasyon merkezine alınarak tedavi edildiğini belirtmek isteriz. Şu anda görünen lekenin o dönemdeki yaralanmadan kaynaklanmaktadır.  Tedavi için gerekli müdahalelerin zamanında yapıldığı ve şu anda herhangi bir müdahaleden çok Bademin dinlenmesi ve insanlardan uzaklaşarak doğal yaşamına dönmesi için Badem’e yaklaşacak kişilerin vatandaşlarca engel olunmasını özellikle rica ediyoruz. Akdeniz foku Badem’in görüldüğü bölgelerde, yöre halkından, balıkçı ve denizcilerden Halktan ricamızisteğimiz yetkisi olmayan bu kişiler hayvana yaklaşılmaması, insanların uzaklaştırılmasıdır. Bir yara, kanama veya başkaca bariz olumsuz bir hal durumunda aşağıdaki SAD-AFAG AFBİKA telefonuna ulaşmalarını rica ediyoruz. masınlar. Vatandaşlarımızın bu canlıları yaralı veya karada gördüğü zaman Alo 181 çevre Çevre kKoruma hattı, sahil Sahil gGüvenlik kKomutanlığı 158  veya  Sualtı Araştırmaları Derneği - Akdeniz Foku Araştırma Grubu’na (SAD-AFAG) () bildirilmesi önem arz etmektedir.

ni rica ediyoruz.

SAD-AFAG SAD Yönetim Kurulu Üyesi

Z. Derya YILDIRIM

Akdeniz Foku Bilgilendirme ve Kurtarma Ağı

AFBİKA 0533 488 5858

www.sadafag.org

www.sad.org.tr

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable { font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}

BADEM’İN SEVİLMEYE VE MÜDAHALEYE DEĞİL

YALNIZ BIRAKILMAYA İHTİYACI VAR…

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında Aralık 2006’da, henüz bir buçuk aylık bir yavru iken Sahil Güvenlik desteği ile bulunan ve Foça Fok Rehabilitasyon Merkezi'nde bakım ve rehabilitasyonu gerçekleşen Badem daha sonra Datça Yarımadası kuzey sahillerinde Nisan 2007’de salınmıştı.

Ege sahillerinde dolaşan 4 yaşındaki dişi fok Badem, Aralık ayının son günlerinde barındığı Bodrum Yarımadası kıyılarında dinleniyor. Ancak ilçe merkezindeki Kumluk Plajı'ndan ayrılmayan Badem, halkın aşırı ilgisi yüzünden kıyıya çıkıp dinlenemez hale geldi.


Vatandaşlar Badem’i karada gördüğü zaman genellikle hayvana dokunup rahatsız etme eğiliminde. Ancak bu sefer, yöre insanının 18 Aralık 2010’da Bodrum Akyarlar sahilinde iyi niyetli olarak, yaralı olduğunu zannederek tedavi yapmak istediklerini gördük. Bu uygulamanın yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Deniz canlılarına yapılacak olan her müdahale onların yaşamlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Badem uzun süre yüzdükten sonra karaya çıktığında uyurken titreme ve kasılmalara benzer hareketler yapmaktadır. Bu davranışlara bakarak Badem’in rahatsız olduğu zannına kapılmak çok kolaydır. Akdeniz foku Badem’in hasta olduğu düşünülerek bir enjeksiyon uygulandığı öğrenilmiştir. Bu şekilde enjeksiyonların gereksiz olduğu gibi bünyesinde daha sonra problemlere yol açma riski mevcuttur. Yine kıyıda uyurken tüylerinin kurması sebebi ile göz çevresi, göz yaşı ile ıslak olan Badem’in gözünde enfeksiyon olduğu gerekçesi ile antibiyotik uygulamıştır. Bu gibi aşırı ilgi ve gözlemsel yanılgılar rehabilitasyon sürecinin başından beri yaşadığımız ciddi problemlerdir. SAD-AFAG yetkililerinin ve Akdeniz foku üzerinden ihtisaslaşmış veterinerlerinin yerinde görüp inceleme yapmalarının ardından yöre insanı ve bölgedeki diğer veteriner hekimlerden yardım almaktan büyük memnuniyet duyarız. Bodrum’da yaşanan bu son örnekte olduğu gibi herhangi bir tıbbi müdahale, yabani hayvanlar açısından riskli olmakla beraber deniz memelileri konusunda uzmanlaşmamış veteriner hekimlerin yaptığı müdahalelerin olumsuz sonuçların hukuki açıdan bağlayıcı olacağı açıktır.

Aynı gün yaşanan Badem’i beslemeye çalışma girişimleri de insanımızın Akdeniz fokunu yakından tanımadığını göstermektedir. Yavru iken rehabilitasyon süresince canlı balık ile beslenen Badem bırakıldığı andan günümüze kadar serbest dolaştığı zamanlarda denizden kendi balığını avlanarak kendisi yakalamakta ve asla dışarıdan verilecek canlı veya ölü balıkları yememektedir. Halkın attığı balıkları yemediği görülünce hasta olduğu kanısı oluşmaktadır. Ayrıca foklar için şu anda kıl dökme süreci başlamış bulunmaktadır. Sarı ve koyu desenler bu nedenle üzerinde görülmektedir. Bu dönem yaklaşık 1 ay kadar sürebilir ve de karaya çıkıp dinlenme ihtiyacı daha çok olur. Fakat bu renk değişiklikleri de yanlış bir yargı ile hastalık ve kanama olarak sıkça yorumlanmaktadır.

Gözdeki katarakt benzeri lekenin bundan yaklaşık bir sene önce yabancı cisim batması sonucu korneada yırtılma olduğu ve o dönemde rehabilitasyon merkezine alınarak tedavi edildiğini belirtmek isteriz. Şu anda görünen lekenin o dönemdeki yaralanmadan kaynaklanmaktadır.  Tedavi için gerekli müdahalelerin zamanında yapıldığı ve şu anda herhangi bir müdahaleden çok Bademin dinlenmesi ve insanlardan uzaklaşarak doğal yaşamına dönmesi için Badem’e yaklaşacak kişilerin vatandaşlarca engel olunmasını özellikle rica ediyoruz. Akdeniz foku Badem’in görüldüğü bölgelerde, yöre halkından, balıkçı ve denizcilerden isteğimiz hayvana yaklaşılmaması, insanların uzaklaştırılmasıdır. Bir yara, kanama veya başkaca bariz olumsuz bir hal durumunda aşağıdaki SAD-AFAG AFBİKA telefonuna ulaşmalarını rica ediyoruz.  Vatandaşlarımızın bu canlıları yaralı veya karada gördüğü zaman Alo 181 Çevre Koruma hattı, Sahil Güvenlik Komutanlığı 158  veya  Sualtı Araştırmaları Derneği - Akdeniz Foku Araştırma Grubu’na (SAD-AFAG) bildirilmesi önem arz etmektedir.

SAD-AFAG Akdeniz Foku Bilgilendirme ve Kurtarma Ağı

AFBİKA 0533 488 5858

www.sadafag.org

www.sad.org.tr