Anasayfa Araştırma Grupları AFAG Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu Bilim Kampı Üçüncü Modülü
Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu Bilim Kampı Üçüncü Modülü
Yazar Nilay Akça   
Cuma, 29 Ağustos 2008 20:56

SAD tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi - Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Akademik desteği ve Foça Belediyesi lojistik desteği ile Foça'da yapılan genç bilimadamı adaylarına yol göstermeyi amaçlayan Bilim Kampımızın 3. modülü Adnan Menderes Üniversitesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı'ndan Dr. Murat Bilecenoğlu moderatörlüğünde yürütüldü. 18-24 Ağustos 2008 tarihleri arasındaki bu modülümüz 13 katılımcı arkadaşımızla Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki balık türlerini tanımlamak ve görsel sayım tekniklerini geliştirmek amacıyla düzenlendi.

Katılımcı arkadaşlarımıza ilk gün diğer modüllerde olduğu gibi Foça'da kısa bir tur yapılarak tanıtıldı. SAD ve Dokuz Eylül Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü hakkında Dr. Harun Güçlüsoy tarafından seminerler verildi. Devam eden günlerde yapılan serbest dalışlarda Foça'da görülmesi olası türler hakkında Dr. Murat Bilecenoğlu görsel bir sunum yaptı. Yapmış olduğu bu sunum sonrasında gözlenebilecek türlere daha aşina olan arkadaşlarımız bu hafta içinde yaptıkları dalışlarda gözlemledikleri türleri sualtında yazılabilir tahtalarına not alarak dalışlarını gerçekleştirdiler. Gün içerisinde sabah ve öğlen saatlerinde iki farklı bölgede yapılan dalışlarda Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından Foça Kaymakamlığı ve Foça Belediyesi'ne tahsis edilen Çevre Koruma Botu kullanılarak dalış yapılacak noktalara ulaşımımızın sağlanmasında desteklerini esirgemediler. Gün içinde yapılan dalışlar farklı noktalarda gerçekleştirildi. Modül sona erdiğinde Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisindeki bir çok noktada deniz balıkları gözlemi yapılmış oldu. Eğitimcilerimiz dalışlar esnasında katılımcılara bir çok farklı konuda da dersler verdiler. Dr. Murat Bilecenoğlu IUCN Kriterleri, Egzotik balıklar, Nesli Tehdit altındaki balıklar ve kırmızı listeler ile ilgili, N. Ozan Veryeri proje yazım teknikleri ve uygulaması ile ilgili, Zafer Kızılkaya Tropik balıklar ve ekolojileri ile ilgili, Gökhan Kaboğlu CBS ile ilgili, Ömer Döndüren Foça'nın avifauna araştırması ile ilgili eğitimler verdiler. İlaveten, Haziran ayında Marmaris Boncuk Koyu'nda gerçekleştirdiğimiz Prof. Dr. Erdoğan Okuş Kum Köpekbalıkları Bilim Kampı hakkında da bir sunum yapıldı.

Dalışlar esnasında ayrılan gruplardan karada kalanlar SAD'ın yaptığı çalışmaları anlatan Akdenizli ve Gümüşlük Mavi-Siyah belgeselleri izlediler. Günlere dağıtılarak katılımcıların Bölümlerini tanıtan sunumları dinlendi. Kampımızın 3. modülüne D. Haluk Camuşcuoğlu da katılarak lojistik desteğini bizden esirgemedi. Yine İzmir Temsilcimiz Çağrı Kundak ta bu modülde bizleri ziyaret etti.

Eğitici ve keyifli yönleri ile birçok farklı konuda paylaşımların yaşandığı kampımızın bu modülü farklı çalışmalarda da bir araya gelinmesi temenisi ile sona erdi.

 

Kamp katılımcıları (sorumlular ve eğitmenler)

Dr. Murat Bilecenoğlu - Deniz Balıkları Modülü Sorumlusu
Dr. Harun Güçlüsoy - Kamp Bilim Sorumlusu
Nilay Akça - Sekreterya
Elanur Yılmaz - Sekreterya
Ayhan Tonguç - Kamp lojistik
Gökhan Kaboğlu - SAD
Zafer Kızılkaya - SAD

N. Ozan Veryeri - SAD

 

Kamp katılımcıları (öğrenciler):

Nihal Aktaş - Çukurova Üniversitesi
Fethi Bengil - Ege Üniversitesi
Soner Çetinkaya - Sütçü İmam Üniversitesi
Denizcan Durgun - Ege Üniversitesi
Çiçek Gümüş - Adnan Menderes Üniversitesi
Koray İncedalcı - Karadeniz Teknik Üniversitesi
Ezgi Öğün - Hacettepe Üniversitesi
Sinan Özalp - Adnan Menderes Üniversitesi
Özgür Taşkent - ODTÜ
Ebru Tırpancı - Celal Bayar Üniversitesi
Emre Tunaboylu - Bristol Üniversitesi
Suna Tüzün - Ege Üniversitesi
Derya Yıldırım - Ege Üniversitesi
Elif İpek Yılmaz - Ege Üniversitesi

Nilay Akça
Bilim Kampı Sekreteri


Foto:SAD/Elanur Yılmaz©

Foto:SAD/Hüseyin Günerergin©

Foto:SAD/Elanur Yılmaz©

Foto:SAD/Nilay Akça©

Foto:SAD/Elanur Yılmaz©

Foto:SAD/Elanur Yılmaz©