Anasayfa Araştırma Grupları AFAG Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu Bilim Kampı Başladı
Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu Bilim Kampı Başladı
Yazar Harun Güçlüsoy   
Pazartesi, 18 Ağustos 2008 17:44

4-31 Ağustos 2008 tarihleri arasında İzmir Foça'da birer haftalık modüller halinde düzenlenmekte olan bilim kampı başladı.

Sualtı Araştırmaları Derneği'nin (SAD) organize ettiği bilim kamplarının ilki, Derneğimizin uzun yıllardır yürüttüğü Akdeniz foku araştırmalarının merkezi Foça'da düzenleniyor. Bu ilk kampımızı, Akdeniz foku üzerine Türkiye'deki ilk çalışmaları yürüten ve bu türün ülkemizde yaşadığını ilk kez ispat eden rahmetli Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu'na atfediyoruz. Dokuz Eylül Üniversitesi - Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nün bilimsel destekte bulunduğu kampa, Foça Belediyesi lojistik alanda destek veriyor.

4-10 ve 25-31 Ağustos 2008 tarihleri arasında Akdeniz keşiş fokları ile ilgili 1. ve 4. modülün moderatorlüğünü Dr. Harun Güçlüsoy yapıyor. Bu modüller kapsamında Foça, Akdeniz keşiş foku (Monachus monachus) ve araştırma yöntemleri hakkında bilgilendirme ve uygulamalar, tür, yaşam alanları ve bu alanlar üzerindeki baskıların tespiti çalışması ve Kıyı Alanları Yönetimi Araştırma Grubu Koordinatörümüz Gökhan Kaboğlu tarafından Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi ile ilgili CBS uygulamaları çalışmaları yapılacak.

11-17 Ağustos 2008 tarihleri arasında deniz çayırları ile ilgili 2. modülün moderatorlüğünü ise Dr. Barış AKÇALI üstleniyor. Bu modülde de deniz çayırları haritasının güncellenmesi, nispi çayır kalitesi çalışmasının başlatılması ve Gökhan Kaboğlu tarafından Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi ile ilgili CBS uygulamaları çalışmaları yapılacak. Bu modülde, Dokuz Eylül Üniversitesi - Deniz Bilimleri ve Tekonolojisi öğretim üye ve elemanları tarafından şu sunumlar yapılacak. Dr. K. Can Bizsel "Antratktik'de Bilim", Tarık İlhan "Deniz Jeolojisine Giriş", Burak İnanan "Fitoplankton Araştırmaları ve Tanımlamaları" ve İdil Akçalı "Denizel Bitki ve Alglerdeki Toksikolojik Çalışmalar".

18-24 Ağustos 2008 tarihleri arasında deniz balıkları ile ilgili 3. modülün moderatörlüğü ise Dr. Murat Bilecenoğlu yürütüyor. Ana hatları ile araştırma, Foça özelinde görülmesi muhtemel deniz balıklarının tanıtımı ve deniz uygulaması kapsamında olacaktır.

Modüllere katılacak olan öğrenciler, biyoloji ve su ürünleri fakültesi öğrencilerine öncelik verilecek şekilde belirlendi. SAD Bilim Kampı'nın en önemli amaçlarından biri de tüm öğrencilerin bu kamptan en verimli şekilde faydalanmalarını sağlamak ve bilimsel yaşamlarına yeni ufuklar kazandırmak. Bu kapsamda gündüzleri arazi çalışmaları yapılırken akşamları eğitim seminerleri düzenlenecek.


Foto:SAD/Hasan Eser©