Anasayfa Araştırma Grupları AFAG Muğla Üniv Su Ürünleri Fak ile SAD-AFAG işbirliği
Muğla Üniv Su Ürünleri Fak ile SAD-AFAG işbirliği
Yazar Harun Güçlüsoy   
Perşembe, 14 Şubat 2008 16:55

KaracaSöğüt

Aralık 2007 ve Ocak 2008'de, Gökova Körfezi, Karacasöğüt mevkiinde bulunan Karaca adası doğusunda yer alan Karaca Suürünleri İşletmeleri'ne ait balık çiftliklerine yönelik şüpheli Akdeniz foku saldırıları ihbarı alan SAD-AFAG, çiftlik sahiplerine daha önceki benzer olaylardaki tecrübelerimize dayanarak, tüm çiftliğin etrafını dolaşacak şekilde (çiftliği çevreleyecek şekilde) bir dış koruma ağı sermeleri önerisinde bulunmuştuk. Önerimizi dikkate alan balık çiftliği sahibi koruma ağlarını yerleştirmişti. Ancak 2 şubat 2008'de çiftlik sahibinden gelen telefonla, ağın dibe oturduğu yerde bazı boşluklar olduğu ve Akdeniz fokunun bu boşluktan içeri ağın altından geçerek ulaşabildiği bilgisi geldi.

Akdeniz foku ve balık çiftlikleri arasında husumete neden olan bu saldırıların önüne geçmenin tek yolu iyi serilmiş dış koruma ağlarıydı. Daha önce de Dernek olarak benzer tecrübeler yaşanmış ve SAD-AFAG dalgıçları tarafından tonozlarla (20 kiloluk içine beton dökülmüş teneke kutular veya ağır zincirler) dış koruma ağı tam anlamı ile dibe sabitlenmiş ve sonucunda fokların tekrar içeri geçemediğini öğrenmiştik. Karacasöğüt balık çiftliği sahipleri bunu da dikkate alarak söz konusu tonozları kendileri hazırlayıp SAD-AFAG'tan dalgıç desteği talebinde bulundu.

Konunun aciliyetinden dolayı, SAD-AFAG hızla iritibata geçerek, Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı adına Avlama ve İşleme Teknolojisi A.B.D. Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mustafa Erdem başkanlığında görevli ve tüple dalma yeterliliğine sahip akademik personel, diğer personel ve öğrenciler yardımı ile halihazırda döşenmiş olan dış koruma ağının, dalma marifeti ile dibe tam olarak oturtulmasını ve fokun veya başkaca canlıların altından geçemeyecek şekilde sabitlenmesini gerçekleştirmek üzere harekete geçtiler.

Bu kapsamda, 08.02.2008 tarihinde Gökova Karacasöğüt mevkisinde bulunan Karaca Su Ürünleri balık çiftliği kafeslerinin etrafına Akdeniz foku girişini engellemek amacı ile mevcut koruma ağı kontrol edildi ve gerekli tespitleri detaylı bir şekilde yapıldı. Bunun için, Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından oluşturulan 7 kişilik dalış ekibi Muğla Üniversitesi Rektörlüğü'nden sağlanan araç ile sabah saatlerinde bölgeye hareket etmişti. İlk olarak balık kafesleri etrafında 2 kişilik ekip keşif dalışı yaparak koruma ağının durumunu tespit etti. Daha sonra 4 kişiden oluşan 2'şerli dalış ekipleri 12,5 m ile 22,5 m arası değişen derinlikte bulunan koruma ağının deniz tabanı ile birleştiği yerlere her 4-5 m'de bir ağın alt taraftan kalkmasını engelleyecek bir biçimde beton tonozlar yerleştirdiler. Çalışma güvenli dalış limitleri içerisinde yaklaşık 45'er dakikalık 3 dalışla tamamlandı. Son dalışta 2 kişilik dalış ekibi kafeslerin etrafında dolaşarak ağın sağlamlığını kontrol etti. Operasyon bu şekilde başarıyla tamamlanmış oldu.

Sualtı Araştırmaları Derneği adına, yukarıdaki operasyon desteğini gerçekleştiren Muğla Üniversitesi Rektörlüğü başta olmak üzere, Su Ürünleri Fakültesi Dekanlığı, ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Erdem başkanlığındaki ekibe bu çok önemli katkılarından dolayı kamuoyu huzurunda teşekür ederiz.